BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Pomiędzy Wartą i Notecią

Długość trasy: 229 km   |   Czas: 4-5 h dziennie   |   Liczba śluz: 10

Dzień 1Ślesin - Kan. Ślesiński - Konin20 km2
Dzień 2Konin - Kan. Ślesiński - Warzymowo - Mielnica Duża35 km4
Dzień 3Mielnica Duża - Gopło - Kruszwica25 km
Dzień 4Kruszwica - Pakość - Barcin42 km1
Dzień 5Barcin - Lubostroń - Łabiszyn - Łącko45 km
Dzień 6Łącko - Pakość - Kruszwica28 km1
Dzień 7Kruszwica - Gopło - Ślesin34 km2
Dzień 8Ślesin km

Dzień 1

Ślesin - Kan. Ślesiński - Konin: 20 km / 2

ŚLESIN

Niewielkie miasteczko położone na północ od Konina na styku jezior Ślesińskiego i Mikorzyńskiego.

Główną atrakcją Ślesina są wymienione jeziora. W 2010 roku ukończono renowację miejskiego rynku. Ślesin nie oszałamia liczbą zabytków, ale na uwagę zasługuje rynek miejski, który przeszedł gruntowną renowację w roku 2010. Warty odwiedzenia jest także lokalny neogotycki kościół zbudowany na fundamentach świątyni z wieku XVII. We wnętrzu kościoła zobaczymy obrazy późnobarokowe i liczącą 1000 lat (!) kropielnicę.

Ślesin ma swój Łuk Triumfalny – bramę Napoleona. Nie jest on może tak imponujący jak ten Paryżu, czy łuki z czasów rzymskich, ale jest warty wspomnienia. Mieszczanie wybudowali go spodziewając się tryumfu Napoleona Bonaparte w kampanii rosyjskiej 1812. Napoleon wrócił spod Moskwy „na tarczy”, ale budowla została. Dzisiaj jest najciekawszym zabytkiem Ślesina.

Ze Ślesina płyniemy na południe. Pierwsza część trasy to Jezioro Mikorzyńskie – uroczy akwen. Część jego wysokich brzegów porasta las. Ciekawostka: elektrownia w Koninie podnosi temperaturę jeziora ok. 4 st.

Potem czeka nas żegluga po Jeziorze Pątnowskim, dalej przekopanym kanałem i pokonanie dwóch zmodernizowanych niedawno śluz Pątnowo i Morzysław. Opuszczamy Kanał Ślesiński i krótki odcinek do Konina płyniemy Wartą.

KONIN

Miasto jest kojarzone przede wszystkim z przemysłem energetycznym.

W czasach średniowiecza była tu osada, która strzegła brodu na Warcie. Zniszczona przez Krzyżaków została następnie otoczona murem w czasach Kazimierza Wielkiego. Duża liczba zabytków odzwierciedla długą historię miasta. Na Rynku mamy okazję obejrzeć najstarszy znak drogowy w tej części Europy tzw. Słup Koniński datowany na 1150 rok. Tuż obok stoi Kościół św. Bartłomieja, także pamiętający czasy średniowiecza. Polichromię i witraże kościelne wykonał Eligiusz Niewiadomski, który zabójstwem prezydenta Gabriela Narutowicza haniebnie zapisał się w historii Polski. Ratusz i synagoga są kolejnymi budowlami Konina wartymi uwagi.

W dzielnicy Gosławice możemy zapoznać się ze zbiorami Muzeum Okręgowego. Mieści się ono w średniowiecznym zamku. Niedaleko Muzeum stoi inna średniowieczna budowla – Kościół św. Andrzeja.

Nie samymi zabytkami turysta żyje, dlatego warto odwiedzić Park Makiet Mikroskala z kilkudziesięcioma makietami modelarskimi. To nowoczesne centrum edukacyjne zbudowano w roku 2013.

Dzień 2

Konin - Kan. Ślesiński - Warzymowo - Mielnica Duża: 35 km / 4

Drugiego dnia czeka nas przeprawa przez 4 śluzy, ale rejs upłynie pod znakiem kolejnych jezior na szlaku.

Po ok. 30km płynięcia dotrzemy do wsi Warzymowo na lewym brzegu. W tej małej miejscowości podobno urodził się Piast Kołodziej. Zatrzymujemy się tutaj nie tylko ze względu na legendarnego protoplastę królewskiego rodu Piastów. Około 100m od brzegu stoi warty odwiedzenia niewielki gotycki kościół pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika z XV wieku.

Nocujemy w Mielnicy Dużej położonej już nad Jeziorem Gopło.

Dzień 3

Mielnica Duża - Gopło - Kruszwica: 25 km /

JEZIORO GOPŁO

Żegluga Jeziorem Gopło powinna odbywać się po wytyczonym torze wodnym. Jego opuszczenie może się skończyć wejściem na mieliznę. Gopło jest 9 co do wielkości jeziorem w Polsce. Wodniaków urzeka wspaniale rozwiniętą linią brzegową. Po kilku kilometrach na prawym brzegu miniemy grodzisko (tj. pozostałość grodu) w Mietlicy. Według badaczy był to główny gród dawnego plemienia Goplan.
Dopływając do Kruszwicy kierujemy się do Zatoki Rzępowskiej – można tam zacumować w Marinie LOK.

KRUSZWICA

Kruszwica i Gopło kojarzą się z polskimi legendami – Popielem, myszami oraz literaturą piękną – twórczością m.in. Słowackiego i Kraszewskiego. Miasto leży na Szlaku Piastowskim – jednym z najważniejszych szlaków turystycznych w Polsce. Symbolem Kruszwicy jest tzw. Mysia Wieża. Historia budowli nie sięga czasów legendarnego Popiela , co sugeruje nazwa. Wieża jest pozostałością po zamku wzniesionym w czasach, jakżeby inaczej, Kazimierza Wielkiego. Mury zamku wysadzili Szwedzi w czasie potopu, ale wieża ocalała.

W Kruszwicy warto zostać chwilę dłużej. Kolejnym wyjątkowym zabytkiem jest romańska Kolegiata św. Piotra i Pawła. Budowla liczy 900 lat. Na końcu Półwyspu Rzępowskiego znajduje się wczesnośredniowieczne grodzisko. Niezwykłą wędrówkę w głąb dziejów możemy zakończyć spacerem po kruszwickim rynku.

Dzień 4

Kruszwica - Pakość - Barcin: 42 km / 1

PAKOŚĆ

To kolejna miejscowość na Szlaku Piastowskim. Prawa miejskie nadano Pakości już w roku 1359. Układ urbanistyczny miasta pochodzi z czasów średniowiecza.

Miasto kojarzone jest przede wszystkim z Kalwarią Pakoską. Jest to zespół kaplic, wzorowany na topografii Miejsc Świętych w Jerozolimie. Kalwaria Pakoska jest drugim najważniejszym – obok Kalwarii Zebrzydowskiej – tego typu miejscem kultu w Polsce. Przechowywane są tu relikwie Krzyża Świętego oraz relikwie związane z osobą św. Jana Pawła II.

BARCIN

W Barcinie na wodniaków czekają nadnoteckie bulwary i nowa przystań, w sąsiedztwie której przerzucono nad szlakiem oryginalną pomarańczową kładkę dla pieszych.

Oprócz spaceru bulwarami warto kilka chwil spędzić na miejskim rynku.

Dzień 5

Barcin - Lubostroń - Łabiszyn - Łącko: 45 km /

LUBOSTROŃ

Nazwa miejscowości pochodzi od słów lube ustronie. Zatrzymajmy się w okolicy mostu drogowego. Wystarczy krótki spacer i dojdziemy do zespołu parkowo-pałacowego z klasycystycznym pałacem projektu Stanisława Zawadzkiego. Obecnie w pałacu odbywają się liczne koncerty i wernisaże.

ŁABISZYN

Można tu zacumować w sąsiedztwie śluzy.

Na uwagę zasługują dwie budowle sakralne – kościoły Zwiastowania NMP z XVII wieku i św. Mikołaja stojący obok Zespołu Klasztornego Reformatów z XVIII wieku.

W trakcie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego miasto było areną zwycięskiej bitwy z siłami pruskimi.

W Łabiszynie zawracamy do Ślesina. Nocleg można zaplanować na Jeziorze Mielno (przystań Inowrocławskiegom Ośrodka Żeglarskiego na wschodnim brzegi jeziora) lub w znanej nam już Pakości.

Dzień 6

Łącko - Pakość - Kruszwica: 28 km / 1

Dzień 7

Kruszwica - Gopło - Ślesin: 34 km / 2

Dzień 8

Ślesin: km /

Zwrot barki.

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS: