Położona centralnie Burgundia określana jest często „sercem Francji”. Region przyciąga ciągnącymi się po horyzont winnicami, średniowiecznymi miastami, polami uprawnymi i łąkami. Przez Burgundię przepływają duże rzeki: Yonne, Saone oraz Loire. Dodatkowo liczne kanały umożliwiają rejs barką na wiele sposobów. Różnorodność tras w Burgundii zdumiewa. Liczne kanały, akwedukty i śluzy pozwalają na odkrywanie tego regionu z pokładu barki na wiele sposobów. Wystarczy spojrzeć na mapę poniżej. Nasze barki zlokalizowane są w 4 bazach: Joigny, Briare, Corbigny i Dompierre-sur-Besbre.
Canal de Bourgogne
Port: Joigny
Kanał Burgundzki (zbudowany w latach 1775-1834), łączący rzekę Yonne i Saonę, prowadzi nas w czasy średniowiecza i renesansu. To właśnie wtedy Księstwo Burgundzkie dorównywało świetnością Królestwu Francuskiemu. Dzieła natury i ludzi tworzą tu niezwykłą całość – wiekowe topole migoczą drżącymi liśćmi pośród budynków opactw i umocnionych domków chłopskich. Wypływając z bazy w Joigny, cumujemy przy akwedukcie w St. Florentin. Warto zajrzeć tutaj do miejscowego kościoła i obejrzeć piękne witraże. Kolejne etapy rejsu wyznaczają renesansowe zamki, wśród których wyróżniają się Tanlay i Ancy-le-Franc. Na cel krótkiej wycieczki rowerowej znakomicie nadaje się Fontenay – położona w dolinie, maleńka miejscowość, gdzie można podziwiać zabudowania opactwa i wysokie sklepienie jego katedry. Niedaleko Venarey les Laumes leży miasteczko Alise-Sainte-Reine, czyli starożytna Alesia, gdzie Juliusz Cezar przez dwa miesiące oblegał – z powodzeniem – siły galijskie pod wodzą Wercyngetoryksa, i ostatecznie przypieczętował zdobycie Galii przez Rzymian.
Trudno polecić tylko jedno z setek produkowanych tutaj wyśmienitych win. Winnice Burgundii zajmują obszar 45 000 ha, a wiele z nich posiada piwnice z winami udostępnione dla turystów.
Canal du Nivernais
Porty: Joigny / Corbigny
Historia szlaku wodnego łączącego rzeki Seine i Loarę czyli Canal du Nivernais sięga czasów Henryka IV (przełom XVI i XVII wieku), który był jego pomysłodawcą. Realizacja wizjonerskiego na tamte czasy projektu nastąpiła jednak dopiero w latach 1783-1842. Południową część kanału możemy zwiedzać startując z bazy w Corbigny. Na tym odcinku warto zacumować w miasteczku Dezice leżącym na wzgórzach, w miejscu gdzie kanał Nivernais łączy się z Loarą. Kolejną atrakcją na trasie jest Tannay – mała miejscowość znana głównie z produkcji win i wspaniałej panoramy na wzgórza Morvan. Kanał Nivernais można również zwiedzać startując z bazy w Joigny. Trasa biegnie przez miejscowość Irancy, gdzie domy malowniczo otaczają kościół, architektoniczna perełka, w której wspaniale komponują się elementy romańskie i gotyckie. Z Chatel-Censoir, pięknego miasteczka z wiekowym kościołem i kryptami z V wieku, warto zorganizować pieszy lub rowerowy wypad do Vézelay, zachwycającego stojącymi wzdłuż głównej ulicy średniowiecznymi domami i wspaniałą bazyliką Św. Magdaleny. Po minięciu Clamecy, z jego starymi gołębnikami, szlak dochodzi do skał w les Rochers de Saussois, które zachęcają, by spróbować sił we wspinaczce. W Colancelle barka pokonuje najpierw trzy wydrążone w skale tunele, a zaraz potem kompleks 16 śluz pomiędzy Sardy-les-Epiry a Baye. Kanał Nivernais przyciąga turystów nie tylko wspaniałymi krajobrazami, lecz także kuchnią. Na szczególną uwagę miłośników dobrych win zasługuje rejon Chablis słynący z najbardziej klasycznych i najlepszych na świecie białych win ze szczepu Chardonnay. Butelka tego trunku potrafi, jak przystało na prawdziwego burgunda, osiągnąć zawrotną cenę.
Canal de Briare
Port: Briare
Canal de Briare budowany w latach 1604-1642, którego powstanie było wspierane przez króla Henryka IV, należy do najstarszych sztucznych dróg wodnych we Francji. Warto jeszcze w samym Briare, skąd rozpoczyna się rejs, odwiedzić Dom Dwóch Żeglarzy (fr. Maison des Deux-Marins) – muzeum gromadzące pamiątki dotyczące historii floty rzecznej pływającej po Loarze i jej kanałach. Jeśli popłyniemy w kierunku północnym, to w miasteczku Rogny możemy podziwiać, niedziałające już co prawda, oryginalne śluzy z XVII wieku. Dalej dopłyniemy do miasteczka Montargis, w którego sercu kanał biegnie wzdłuż ulicy urokliwych domów o murowano-drewnianej konstrukcji, a dalej do Moret-sur-Loing, skąd pochodzi wybitny malarz-impresjonista Alfred Sisley.
Canal Lateral a la Loire
Port: Briare
Kierując trasę rejsu z bazy w Briare na południe, będziemy mieli okazję przepłynąć nad Loarą mostem projektu Gustawa Eiffle’a. Do kolejno mijanych atrakcyjnych turystycznie miejscowości należą La Charire-sur-Loire oraz Apremont-sur-Allier ze wspaniałym parkiem, i wreszcie Nevers, byłej stolicy księstwa Nivernais. W Nevers, mieście, którego historia sięga 2000 lat, warto zabawić nieco dłużej. Do najbardziej znanych jego zabytków należą: katedra St. Cyr-et-Ste Juliette, pałac książęcy (XV-XVI w.), kościół St. Etienne (XI w.), kościół St. Pierre (XVII w.), łuk triumfalny (XVIII w.), pałac biskupi (XVIII w.). Mieszkańcy regionu szczególnie dumni są ze swoich gatunków białego wina Sancerre i Pouilly-fume, którymi delektują się z odrobiną sera koziego „bouchon” lub Crottin de Chavignol.
Canal Nivernais, Canal du Centre, Canal de Roanne a Dijon
Port: Dompierre-sur-Besbre
Baza Dompierre zlokalizowana jest niedaleko Loary – najbardziej znanej z francuskich rzek. Rozpoczynając rejs z tego miejsca, możemy nacieszyć oczy widokiem wspaniałych zamków, klasztorów i miejscowości, których historia sięga średniowiecza. Kierując się na wschód, dotrzemy do Digoin, gdzie imponującym akweduktem przepłyniemy nad Loarą. Za Digoin rozpoczyna się Kanał Centralny łączący rzeki: Loarę i Saône. Postój w Paray-le-Montial będzie okazją do odwiedzenia tamtejszej romańskiej bazyliki, w której architekturze łatwo zauważymy zapowiedź gotyku. Paray-le-Montial od wieków jest jednym z obowiązkowych punktów na trasie pielgrzymów zmierzających do Santiago de Compostella. Z Dompierre można także popłynąć na południe Kanałem Roanne. Liczne romańskie kościoły, których wieże widoczne są z pokładu barki, to nie lada gratka dla miłośników dawnej architektury. W Iguerande turyści mają okazję zwiedzić olejarnię produkującą olej z orzechów i słonecznika, który trafia na stoły w wielu znanych restauracjach Francji. Kolejny kierunek, który można obrać z Dompierre to Kanał Nivernais, wzdłuż którego rozpościerają się czarujące krajobrazy. Barka płynie wśród winnic, zza których co jakiś czas wyłaniają się malownicze dachy wiosek. Po drodze, w Guetin, kanał przecina rzekę Allier przerzuconym nad nią akweduktem.