BARKI.pl
+48 22 446 83 80 info@punt.pl bez patentu

Wokół Wenecji

Długość trasy: 200 km km   |   Czas: 5,5h dziennie   |   Liczba śluz: 4

Dzień 1Zaokrętowanie w Chioggia0 km
Dzień 2Chioggia – Wenecja27 km
Dzień 3Wenecja - Burano18 km
Dzień 4Burano - Portegrandi45 km2 śluzy / 3 mosty zwodzone
Dzień 5Portegrandi – Silea (Treviso)28 km1 śluza
Dzień 6Silea (Treviso) - Wenecja53 km1 śluza
Dzień 7Wenecja - Chioggia27 km

Poniżej znajdziesz propozycję trasy, którą możesz dowolnie modyfikować. Wszystko zależy od tego jak wiele czasu przeznaczysz na zwiedzanie Wenecji.

Naszym zdaniem nie warto się spieszyć. Rekomendujemy spędzić w Wenecji około dwóch dni, zrezygnować z wizyty w Treviso i podczas tygodniowego rejsu skupić się na odwiedzeniu pozostałych wysp Laguny Weneckiej.

Dzień 1

Zaokrętowanie w Chioggia: 0 km /

Chioggia to wspaniała, niewielka miejscowość określana mianem Małej Wenecji. Najbardziej warte odwiedzenia są okolice kanału Vena, gdzie liczne kamienne mostki, przerzucone nad wodą, dają nam przedsmak tego, co już niebawem zobaczymy w Wenecji. Atrakcyjna Corso del Popolo, główna ulica Starówki biegnie równolegle do kanału i kończy się niedaleko portu placem Piazzetta Vigo.

Chioggia Laguna Wenecka wakacje na barce

Chioggia kanał Vena

Chioggia to również spory port rybacki. W weekendy, gdy rybacy nie wypływają w morze, kutry jeden przy drugim ciągną się wzdłuż Fundamenta San Domenico. W mieście można bez problemu zrobić zakupy. Szczególnie polecamy odwiedzić rankiem targ rybny (czynny również w niedzielę) i zaopatrzyć się na dalszą podróż w owoce morza. Wybór jest tu ogromny, a ceny niskie. Warto również spróbować lokalnych warzyw, takich jak choćby czerwona cykoria.

Chioggia Laguna Wenecka wakacje na barce

Chioggia kanał Vena

Zwolennicy plaż jak również rodziny z małymi dziećmi, nie będą rozczarowani pobytem w Chioggia. Około 1,5 km na wschód od portu mieści się dzielnica Sottomarina, granicząca z otwartym morzem. Ciągną się tam szerokie, piaszczyste plaże, kawiarnie, ośrodki sportowe.

Marina położona jest wzdłuż Calle Ponte San Giacomo, na wysokości Isola del l’Unione, tuż obok najstarszej części miasta. Najlepiej zatrzymać się na parkingu po drugiej stronie ulicy, przenieść bagaże na barkę, a następnie odstawić samochody na wskazany przez obsługę parking.

Chioggia Laguna Wenecka wakacje na barce

Marina Chioggia i widok na Penichette 1500 FB

Dzień 2

Chioggia – Wenecja: 27 km /

Następnego dnia ruszamy wytyczonym przez dalby szlakiem w kierunku Wenecji. Od morza oddziela nas ciąg długich i wąskich wysp. Po drodze mijamy Pellestrinę, Alberoni, Lido. Każda z miejscowości ma swój niepowtarzalny charakter, dlatego zachęcamy do zatrzymania się tutaj na chwilę.

Pellestrina to tradycyjna rybacka miejscowość. Jej mieszkańcy trudnią się hodowlą ostryg na płytkich wodach laguny. W wyniku wojny o Chioggię w XIV wieku wyspa uległa całkowitemu zniszczeniu. Na wniosek Doży do Chioggi przybyły cztery rodziny szlacheckie, które osiedliły się tutaj, podzieliły wyspę między swoje wpływy i dały zaczątki czterem miastom. Do dnia dzisiejszego  nazwiska owych rodzin to najbardziej popularne nazwiska na wyspie.

Pelestrina Laguna Wenecka wakacje na barce

Pellestrina widok od strony kanału

Na Pellestrinie nie ma żadnych hoteli, a życie turystyczne zanika wieczorem, gdy wyspę opuszcza ostatni prom. W weekendy jest to popularne miejsce wycieczek rowerowych. Wschodnią cześć wyspy zajmują dzikie plaże. Na wyspie znajduje się kilka restauracji. Polecamy Ristorante da „Celeste” położoną tuż nad brzegiem kanału.

Na wyspie znajduje się wiele bezpłatnych miejsc do cumowania:

– na Caroman (stajemy po lewej stronie przystanku autobusów wodnych – vaporetto, naprzeciwko briccola  200),
– na Pellestrinie (naprzeciwko briccola 176 – niewielki port publiczny, naprzeciwko briccola 139 na wprost komisariatu policji i obok restauracji Celeste),
– w miejscowości Portosecco (przed stacją benzynową briccola 53),
– w miejscowości San Pietro in Volta (briccola 31).

Pelestrina Laguna Wenecka wakacje na barce

Kolorowe domy Pellestriny

W miejscowości Alberoni na wyspie Lido mieści się międzynarodowe pole golfowe na 18 dołków oraz spokojna plaża. Warto zacumować w niewielkim porcie publicznym (vis a vis briccola 25) – to również dobre miejsce na nocleg.

Lido określane jest często mianem Plaży Wenecjan. Znajdują się tu ekskluzywne hotele, prywatne plaże, kasyno. To tu odbywa się latem słynny wenecki międzynarodowy festiwal filmowy.

Jeśli jednak zdecydujemy się płynąć z Chioggia bezpośrednio do Wenecji nasza droga nie powinna zająć więcej niż 3 godziny.

Najbardziej spektakularnym miejscem na postój i nocleg w Wenecji jest wyspa San Giorgio, położona naprzeciwko Placu św. Marka. Postój tutaj jest dość drogi (ok. 200 eur za barkę 15 metrów), dlatego jeśli szukamy bardziej ekonomicznego rozwiązania możemy zatrzymać się na trochę dalej położonej wyspie Le Vignole (postój bezpłatny). Licznie kursujące tramwaje wodne tzw. vaporettos zapewniają wygodne połączenie każdej z wysp z Wenecją.

Wyspa San Giorgio Wenecja wakacje na barce

Wenecja – widok na wyspę San Giorgio

Sama Wenecja jest tak wyjątkowym miejscem, że brakuje słów aby ją opisać. Przygotuj wygodne buty i ruszaj w miasto. Nie zapomnij odwiedzić dzielnicy Serenissima, Placu św. Marka z Bazyliką i Pałacem Dożów, mostu Rialto i Kanału Grade.

Laguna Wenecka wakacje na barce Wenecja

Wenecja most Rialto

Dzień 3

Wenecja - Burano: 18 km /

Zanim wypłyniesz z Wenecji w dalszą drogę koniecznie wybierz się rano na targ w Rialto. Świeże ryby i owoce morza, różnorodne warzywa, pachnące owoce – to miejsce, tak bardzo kojarzące się z kuchnią włoską, z pewnością Cię oczaruje.

Na targu Rialto Wenecja wakacje na barce

Wenecja – targ w dzielnicy Rialto

Murano, Burano i Torcello – trzy wyspy na Lagunie Weneckiej, do których dotarcie zajmie Ci barką jedynie 30-50 minut. Proponujemy na początek udać się na Torcello, zanocować w Burano, a Murano zwiedzić w drodze powrotnej. Ale jest to tylko propozycja, sam decyduj co chciałbyś zobaczyć i gdzie popłynąć.

Torcello. Aby zwiedzić wyspę należy wpłynąć w kanał Torcello i zacumować na lewym brzegu tuż przy katedrze. W sezonie może być tu dość tłoczno, choć na szczęście taksówki wodne cumują po drugiej stronie wyspy. Na Torcello zachowały się ślady pierwszego osadnictwa na terenie Laguny. W V wieku wyspa była pierwszym miejscem osiedlenia uciekinierów z Altinum. W szczytowym momencie wyspę zamieszkiwało aż 20 tys. osób! Trudno to sobie dzisiaj wyobrazić, rozglądając się po opustoszałych łąkach i polach. Obecnie wyspa liczy jedynie 30 mieszkańców.

Głównym zabytkiem na wyspie, który przyciąga co roku rzesze turystów, jest bizantyjska Katedra di Santa Maria e Assunta wybudowana w VII wieku przez zakon Isacca, ze znakomicie zachowanymi XIII-wiecznymi mozaikami. Dla tych mozaik warto wykupić bilet i wejść do wnętrza Katedry. Obok znajduje się niewielki kościół Santa Fosca z XII wieku zbudowany na planie greckiego krzyża. Jeśli tylko nie trwają prace remontowe, warto wejść na szczyt dzwonnicy, aby podziwiać z góry Lagunę i pobliskie wyspy (wejście odpłatne).

Na wyspie mieści się kilka restauracji, w tym polecana przez miejscowych Locanda Cipriani. Torcello to znakomite miejsce na krótki wypad.

Burano. Bezpłatne miejsca do cumowania dla barek Locaboat zostały przygotowane przed mostem na lewym brzegu wysepki Mozzorbo. Główna wyspa – Burano jest niewielka. Dwa kanały poprzecinane mostkami, kolorowe fasady domów, rybacy porządkujący sieci, pełno suszącego się prania oraz koronczarki przy pracy. Wyspę codziennie zwiedza bardzo wielu turystów dlatego warto przyjrzeć jej się z bliska gdy odbiją od nabrzeża ostatnie vaporetto.

Laguna Wenecka wakacje na barce wyspa Burano

Fasady kolorowych domów na Burano

Burano zasłynęło w świecie z produkcji koronek, bardzo pracochłonną metodą klockową. Pomimo powołania na wyspie specjalistycznej szkoły koronkarstwa jest to sztuka w zaniku. Liczne sklepy oferują wyroby z koronek, trzeba sobie zdawać jednak sprawę, że większość z nich to robota maszynowa pochodząca z importu.

Dzisiejszy urok Burano to w głównej mierze wielokolorowe fasady domów odbijające się w wodach kanału. I dla tego widoku warto tu przypłynąć.

Laguna Wenecka wakacje na barce wyspa Burano

Kolory Burano

Przed wypłynięciem z Burano nie zapomnijmy o zrobieniu zakupów na miejskim targu. Jeśli tylko dogadamy się z sympatycznymi rybakami, możemy liczyć na wyfiletowane ryby i obrane z pancerzy świeże krewetki.

Dzień 4

Burano - Portegrandi: 45 km / 2 śluzy / 3 mosty zwodzone

Dzisiejsza podróż prowadzi do wschodniego krańca Laguny Weneckiej. Płynąc rzeką Sile i podziwiając piękno przyrody docieramy do Jesolo. To tętniące życiem miejsce z ładną starówką i pozostałościami bazyliki.

Jesolo znane jest głównie jako centrum rozrywki, szczególnie latem odwiedzane przez tłumy turystów. Największe atrakcje tego miejsca to:

– park wodny Aqualandia – siedmiokrotnie uznawany za najlepszy park wodny we Włoszech, położony na 80 tys. m2,
– wesołe miasteczko New Jesolandia otwarte od czerwca do września w godzinach od 20.00 do 1.00,
– oceanarium – Sea Life Jesolo,
– wiele zadbanych, piaszczystych plaż.

Aby dopłynąć z Jesolo do Caposile potrzeba około 1 godziny. Jeżeli zamierzasz zatrzymać się tutaj, szukaj miejsca do cumowanie po prawej stronie, przed pięknym stalowym mostem dla pieszych. Niedaleko znajduje się słynna restauracja Alla Cacciatora. Około 150 metrów dalej, obok via Provinciale, mieszczą się składy wina oferujące lokalne wino Piave. Warto zatrzymać się tutaj na małą degustację i zakupy.

Z Caposile do Portegrandi została już tylko godzina. Trasa wiedzie wzdłuż starych weneckich posiadłości.   Odpocznij i ciesz się widokami pięknych willi w otoczeniu ogrodów.

Pelestrina Laguna Wenecka wakacje na barce

Laguna Wenecka – rybacy przy pracy

Dzień 5

Portegrandi – Silea (Treviso): 28 km / 1 śluza

Płynąc rzeką Silea wśród malowniczych pastwisk, sadów i winnic docieramy do Silea. Cumujemy tu barkę i taksówką przemieszczamy się na Starówkę w Treviso.

Treviso ma wiele do zaoferowania: mury miejskie, katedrę z romańską kryptą, freski i obrazy Tycjana, Piazza de Signori z Pałacem Trecento, kamienice z pięknymi fasadami z XV i XVI wieku. A przy okazji to miasto bardzo spokojne i w porównaniu z Wenecją pozbawione turystów.

Koniecznie spróbujcie lokalnego Prosecco – musującego, białego wina,  z którego słynie ten region.

Dzień 6

Silea (Treviso) - Wenecja: 53 km / 1 śluza

Czas na powrót. Ponownie docieramy do Laguny Weneckiej. Tym razem warto skorzystać z okazji, aby odwiedzić wyspę Murano, słynącą ze sztuki wyrobu szkła.

Tak jak Burano zasłynęło z koronek, tak chwałę Murano przyniosło szkło. Początkowo produkcją szkła zajmowano się w samej Wenecji, ale pod koniec XIII wieku senat w Wenecji podjął decyzję o przeniesieniu wszystkich fabryk na Murano w obawie przed pożarami. Charakterystycznym elementem Murano jest latarnia morska oraz liczne, wybudowane z czerwonej cegły zakłady, w których produkuje się wyroby ze szkła. Duża część fabryk jest dostępna dla zwiedzających (w zamian za wizytę w sklepie zakładowym), w niektórych za kwotę 5 eur przygotowywany jest specjalny pokaz. Interesujące Muzeum Szkła znajdziemy w Palazzo Giustinian.

Murano Laguna Wenecka wakacje na barce

Murano – tradycyjny wyrób szkła

Będąc na Murano, warto również zwiedzić wenecko-bizantyjską katedrę Santi Maria e Donato wybudowaną w XII wieku. Na szczególną uwagę zasługują mozaiki na posadzce pochodzące z 1141 r., łączące elementy abstrakcyjne z postaciami zwierząt i ptaków. Wstęp bezpłatny.

Laguna Wenecka wakacje na barce

Murano widok na katedrę

Ponieważ na Murano trudno znaleźć miejsce do cumowania polecamy popłynąć na sąsiednią wyspę Le Vignole. Dla klientów Locaboat są przygotowane miejsca do cumowania wraz z możliwością zatankowania wody po lewej stronie kanału. Postój jest bezpłatny. Wyspa ma charakter rolniczy. W sezonie (od kwietnia do października, za wyjątkiem poniedziałku) na jej zachodnim brzegu działa Tratoria alle Vignole z widokiem na Wenecję.

Murano Laguna Wenecka wakacje na barce

Murano – tradycyjne wyroby ze szkła

Dzień 7

Wenecja - Chioggia: 27 km /

To już ostatni dzień rejsu. Czas pożegnać się z laguną.

Jeśli masz czas możesz popłynąć na maleńką wyspę Poveglia. Znajduje się na niej ośmiokątny fort oraz wysoka wieża z dzwonnicą, bardzo atrakcyjnie prezentujące się w świetle zachodzącego słońca. Wyspa cieszy się złą sławą, do tego stopnia, że nikt nie chce jej kupić. W IV wieku stanowiła miejsce pochówku, później kwarantanny, a w okresie plagi dżumy szacuje się, że pochowano tutaj w pośpiechu blisko 160 tys. ciał Wenecjan i przyjezdnych. Nic też dziwnego, że w okresie silniejszych przypływów można spotkać w okolicy wyspy wypolerowane przez czas ludzkie kości. Na początku XX wieku na wyspie zbudowano szpital psychiatryczny dla chorych z laguny, w którym stosowano eksperymentalne metody leczenia (dziś powiedzielibyśmy, że nieskuteczne i sadystyczne). Nic zatem dziwnego, że zarówno przewoźnicy jak i nawet rybacy szerokim łukiem omijają to miejsce. Kto jednak lubi mroczne klimaty może zakotwiczyć w kanale Poveglia na południowy zachód od wyspy.

Możesz również zatrzymać się na Pelestrinie i udać się nad morze.

Zacumuj w marinie w Chioggi i wraz z załogą wybierz się na pożegnalny spacer na Stare Miasto.

Laguna Wenecka wakacje na barce Wenecja

Wenecja – widok na wyspę San Giorgio z Placu św. Marka

ul.Stryjeńskich 15A lok 5 (1 piętro), 02-791 Warszawa +48 22 446 83 80 info@punt.pl

ODWIEDŹ NAS: