Pętla Żuławska to niezwykle zróżnicowana, atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna, na którą składają się Wisła, Martwa Wisła, Szkarpawa, Wisła Królewiecka, Nogat i Wisła Śmiała. Szlak łączy w sobie fascynującą przyrodę z atrakcjami dziedzictwa kulturowego. Wśród tych ostatnich wyróżniają się unikatowe, nie tylko w skali kraju, budowle gotyckie Malborka, Gdańska i Elbląga, pozostałości po holenderskich osadnikach – Mennonitach: domy podcieniowe i wiatraki, a także zabytki hydrotechniczne: mosty zwodzone i śluzy.
Pętla Żuławska – infrastruktura
Na przyjęcie turystów czeka nowoczesna infrastruktura wodna. Bezpieczną przystań znajdą turyści w zmodernizowanych do europejskich standardów portach. System przystani Pętli Żuławskiej uzupełniają nowe pomosty cumownicze. Dzięki walorom przyrodniczym, hydrograficznym, kulturowym i utworzonej kompleksowej infrastrukturze szlak może śmiało pretendować do miejsca najlepiej przygotowanego do uprawianiu turystyki wodnej w Polsce.
Najważniejsze porty i przystanie na trasie Pętli Żuławskiej
Przystań w Rybinie
Stosunkowo duży, nowoczesny port znajdujący się na Szkarpawie, tuż przy połączeniu z Wisłą Królewiecką. Do dyspozycji wodniaków jest przeznaczony węzeł sanitarny, przyłącza prądu elektrycznego i wody oraz pompa fekaliów.
Przystań Osłonka
Niewielki port z drewnianym pomostem niedaleko ujścia Szkarpawy do Zalewu Wiślanego. Port wyposażony jest w przyłącza wody i energii elektrycznej. Można skorzystać z WC i prysznica. Nieopodal znajduje się pole biwakowe, boisko do siatkówki, wiata grillowa.
Port jachtowy Elbląg
Duży port na ok. 100 jachtów znajdujący się ok. 2,5 km od elbląskiej starówki z dobrym zapleczem sanitarnym. Miejsca dla jachtów gościnnych są oznaczone bojami koloru zielonego. Tu możesz rozpocząć czarter jachtu lub zawinąć w trakcie rejsu po Pętli Żuławskiej.
Nabrzeże miejskie przy bulwarze Zygmunta Augusta
Idealne miejsce dla osób chcących cumować tuż obok elbląskiej starówki. Pięknie położna przystań z dostępem do prądu i wody. Osobom ceniącym spokój może nieco przeszkadzać duży ruch pieszy wzdłuż bulwaru.
Przystań żeglarska „Park Północny” w Malborku
Położony w parku port oddalony o zaledwie o 1 km od Zamku w Malborku. Około 25 miejsc postojowych z Y-bomami. Dostępny prąd elektryczny, woda i sanitariaty.
Przystań żeglarska Biała Góra
Nowoczesna przystań usytuowana tuż za śluzą łączącą Wisłę z rzeką Nogat. Na pomoście znajdują się pachołki z prądem elektrycznym i wodą. W budynku mariny do dyspozycji duże i czyste sanitariaty oraz pralka. Na terenie mariny znajduje się monitorowany parking dla samochodów na 36 aut, miejsce pod ognisko oraz duży grill i aneks kuchenny. W Białej Górze znajduje się jeden z punktów w którym możesz rozpocząć swój czarter.
Przystań żeglarska w Tczewie
Przystań znajduje się wzdłuż bulwarów wiślanych nieopodal przystani pasażerskiej. Pływający, betonowy pomost dla kilku jachtów wyposażony jest w ujęcia wody i przyłącza elektryczne. Jachty cumujemy do pomostu long-side.
Śluzy na Pętli Żuławskiej
Na szlaku Pętli Żuławskiej pokonuje się następujące śluzy:
- Śluza Biała Góra
- Śluza Szonowo
- Śluza Rakowiec
- Śluza Michałowo
- Śluza Przegalina
- Śluza Gdańska Głowa
Pętla Żuławska, szlak niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc barką turystyczną, jest częścią Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70 biegnącej z Rotterdamu, przez berliński węzeł śródlądowych dróg wodnych i północną Polskę, do Kaliningradu, a dalej drogą wodną Niemna (Pregołą i Dejmą do Kłajpedy).
Pętla Żuławska – czarter barek bez uprawnień
Oferowane przez nas barki i jachty motorowe możesz prowadzić bez uprawnień. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu czarter bez uprawnień.